Neki kažu da bi mogla kriza 2026. i da će uzroci uglavnom doći iz Njemačke (koja ke već u laganoj krizi), te da se firme a i građani trebaju pripremiti na taj scenarij. Neka mišljenja?
Subscribe
Notify of
7 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Ako se predviđa da bi Njemačka mogla biti izvor krize 2026, to bi moglo utjecati na cijelu Europsku uniju s obzirom na Njemačku važnost kao gospodarskog motora cijele EU, međutim kriza je sastavni dio ekonomskog ciklusa i svakako povremeno mora doći do nje, to je valjda svima jasno. Dosta RH djelatnosti vjerojatno će nastaviti normalno poslovanje, dok će kod drugih doći do kontrakcije, tipa marketing, zabava, IT i građevina. Cijene nekretnina, unatoč potencijalnoj krizi, vjerojatno u RH neće padati, dok bi eventualna nezaposlenost mogla narasti za par posto. Jedino značajno što bi se moglo dogoditi kod nas je veće propadanje paušalnih obrta koji jednostavno nemaju financijske resurse da prežive godinu-dvije, nakon toga bi pak mogli vidjeti preljevanje paušalaca u veće i stabilnije sustave što dugoročno možda i nije loše, a zajedno s time i nekakav pad plaća.

Reply to  SlavenZG

Zašto bi paušalci propadali radi toga? U svim razvijenim zemljama malo poduzetništvo je pokretač svega

Reply to  Adresar

Zato jer se uglavnom radi o uslužnim djelatnostima, koje često nisu neophodne te je za dugoročno stabilno poslovanje potrebno puno više od samostalnog rada na preporuku. Osim toga, većina poduzetničkih pothvata i to čak 50% propadne u prve dvije godine, do desete godine poslovanja opstaju samo rijetki. To što nešto danas dobro ide ne znači da će i za dvije godine. Osim toga pogledaj kako banke gledaju na paušalce prilikom kreditiranja – očigledno za banke spadaju u rizičnu kazegoriju a ništa nije slučajno niti bez razloga.

Nekretnine su uvijek zanimljiva tema u kontekstu krize. Iako je teško predvidjeti, vidimo da cijene nekretnina često ne padaju drastično u Hrvatskoj jer ih na neki način smatramo dugoročnim investicijama. Međutim, ukoliko dođe do velike/masovne nezaposlenosti, to bi moglo dovesti do određenih korekcija na tržištu i pada cijena. Ne treba zaboraviti što se dogodilo sa kreditima u švicarcima, na kraju je Milanović donekle izvlačio situaciju ali puno prekasno, iako sa kreditima u eurima nije ista situacija kamatne stope su promjenjive, banke su naravno maksimalno zaštićene, inflacija je velika, anuiteti su također veliki. Što će biti kada banke za koju godinu značajno podignu kamatne stope da nadoknade sve gubitke koje imaju radi inflacije? Pogotovo ako se isto dogodi u slično vrijeme kada i eventualna gospodarska kriza.

Reply to  bijeli-vitez

Slažem se, ali često ljudi misle da im se loše stvari neće dogoditi. Na kraju krajeva, tek sada ulazimo u fazu “pravog” kapitalizma, a taj sistem nije dizajniran tako da svima bude idealno. Kapitalizam, u svojoj suštini, stvara konkurenciju i nejednakost kako bi potaknuo ekonomski rast i inovacije. U takvom okruženju, uvijek će biti onih koji profitiraju, ali i onih koji se bore za opstanak – takvih je nažalost puno više u svakom kapitalističkom sustavu.

A i ako bude idemo dalje, prezivjeli smo i proslu, uvijek imaju neke krize

U Njemačkoj će doći do pada plaća i standarda općenito. Nekako mislim da bi Hrvatska mogla u konačnici ispasti jedna od najboljih država u EU za život.